KENTSEL YIKIM PLANLAMASINDA ÖNEMLİ HUSUSLAR

KENTSEL YIKIM PLANLAMASINDA ÖNEMLİ HUSUSLAR

KENTSEL YIKIM PLANLAMASINDA ÖNEMLİ HUSUSLAR

Bina yıkım işlemi oldukça eğlenceli olabilir. Özellikle inşaat sahasını izlemek, büyük makinaların çalışmasını izlemek oldukça eğlencelidir. Rasgele gibi görünen bu işlem aslında bazı planlamalar gerektirir. Bina yıkım işlemi için hizmet almak istiyorsanız bu işlemleri bilmeniz gerekir ve hemen firmamızı arayabilirsiniz. Özellikle İstanbul gibi deprem bölgesinde, bitişik hasarlı binaların yıkımı oldukça zordur. Bu konuda bir profesyonele danışmak en iyi seçenektir. İşte kentsel yıkım planlamasında önemli hususlar.

 

Büyük ölçekli yıkım projeleri karmaşıktır ve bunları üstlenme motivasyonunun yakından incelenmesini gerektirir. Yıkım, çeşitli nedenlerle gerekli olabilir:

 

Sağlık tehlikesi: Bir bina eskiyse, nem sızıntıları ve küf oluşumu varsa veya asbest, kurşun veya diğer toksik kimyasallar gibi tehlikeli yapı malzemeleri içeriyorsa, onu yıkmak genellikle daha mantıklı (ve uygun maliyetli) olur.

Hatalı temel : Zayıf bir temel, kırılgan, eğimli zeminlere neden olabilir ve binanın denetimden geçememesine neden olabilir.

Yeniden geliştirme : Mülk sahibi eski bir binayı yıkmak ve boş bir arsa satmak isteyebilir, bu da onu yeniden geliştirme için daha değerli hale getirir.

Aşağıda, planlamadan temizlemeye kadar başarılı bir yıkım projesi için adım adım kılavuzumuz yer almaktadır.

PLANLAMA AŞAMASI

Bina yıkım sahaları yüksek düzeyde düzenlemelere tabidir ve ulusal, yerel yasalara uyması gerekir.

Yıkımın ve varsa müteakip inşaatın herhangi bir çevreyi veya sulak alanı rahatsız edip etmeyeceği kesinleştirilmelidir. Bina tarihi bir dönüm noktası olarak kabul edilirse, tarihi eser statüsüne sahipse yıkım gerçekleşemez. Yıkım işlemine başlamadan önce izin alınması gerekir. İzin verdikten sonra dikkatli hazırlık, yıkımın süreç boyunca sorunsuz çalışmasını sağlayacaktır.

 

Profesyonel Destek

Hazırlık aşaması bittikten sonra gerisini profesyonellere bırakmanız gerekecektir. İşin ehli birine bina yıkım işlemini veya kentsel yıkım işlemini vermek ise sorunsuz çalışması sağlayacaktır. Profesyonel hizmet için firmamızdan yardım talep edebilirsiniz.

 

Yapı Denetimleri

Yıkım projesinde sahada asbest , kurşun boya veya başka bir HBM bulmak gibisi yoktur . Bir demo sırasında HBM'ler keşfedilirse, düzenlenmiş bir azaltma gerekir ve bunu planlamadıysanız, bu bütçeyi tamamen bozabilir. Sürprizlerden kaçınmanın en iyi yolu, iyi bir bina denetimi yaptırmaktır.

Bundan sonra tek yapmanız gereken bina yıkımına ve kentsel yıkıma başlamaktır.

Paylaş: