TARİHİ YAPI MALZEMELERİNİ KURTARMANIN FAYDALARI

TARİHİ YAPI MALZEMELERİNİ KURTARMANIN FAYDALARI

TARİHİ YAPI MALZEMELERİNİ KURTARMANIN FAYDALARI

Tarihi binalarının korunması, kentsel canlandırma çabalarının hayati bir bileşenidir.

Kültürel turizmi genellikle tarihi binalara dayanır. Geçmişimizle olan bu güçlü, somut bağlantılar, bugün insanların geçmişle temas kurma biçimleridir. Tarihi binaları da yeni nesli eski nesile bağlayan önemli mekanlar ve dolayısıyla eğitim ve vatandaşlık için kullanılacak yerler olarak giderek daha fazla kabul görmektedir. Eski mahalleleri -binaları ve peyzajı- canlandırmak, yaşam kalitemizin artmasını ve topluluk uyumunun korunmasını sağlar.  Tarihi yapı malzemelerini kurtarmanın faydaları genellikle ekonomik nedenlere dayanmaktadır. Bina restorasyonu alışık olduğumuz bir durumdur. Fakat bina yıkımı sırasında tarihi yapı malzemelerini kurtulabilir.

Ekonomik Faydaları

Tarihi binalarının korunmasıyla ilgili önemli ekonomik faydalardan bazıları şunlardır:

 

  • İşletmeler, tarihi binalara ve alanlara yerleşmekten yararlanır
  • İnşaat ticareti, profesyoneller ve ürün imalatında restorasyon sektöründe istihdam artışı
  • Artan turizm
  • Restorasyon genellikle yeni inşaattan daha ucuzdur
  • Yapı malzemeleri binadan sökülerek tekrar kullanıma geçilebilir.

 

Ekonomik Sürdürülebilirlik

Tarihi binalarının korunması, genellikle aşağıdaki önemli iddialarla birlikte ekonomik sürdürülebilirliklerine dayanır:

  • Yeni inşaattan daha fazla yerel istihdam yaratır
  • Yeni inşaattan daha az enerji kullanır
  • Yeni inşaattan daha az atık yaratır
  • Yeni inşaat yapı malzemesinden ziyade hazır sunar.
  • Mevcut mahallelerin ve altyapının iyileştirilmesini teşvik eder ve çürümeye, kentsel yayılmaya ve artan altyapı maliyetlerine karşı çıkar

Kültürel Önem

Tarihi mimari, farklı zaman dilimlerinde yaşamanın nasıl bir şey olduğuna dair bir fikir verir ve benzersiz tasarımı korur. Mimarlık mirası gösterir ve bir mahalleye veya topluluğa karakter verir. Bu binaları korumak, toplulukların kimliklerini korumalarına ve kültürlerinin parlamasına izin verir. Aynı zamanda topluluğa bir gurur duygusu verir ve insanları, yerleşik kalmak için hiçbir benzersiz özelliği veya teşviki olmayan bir alandan ziyade önemli, güzel bir alana yerleşmeye ve kök salmaya teşvik eder. Bir binayı yıkmak yerine korumak, mirası canlı tutar.

Çevresel Faydalar

Binayı koruyarak, yıkım ve yeni inşaat için enerji israfına olan ihtiyaç ortadan kalkar. Ayrıca malzemeler atılmak yerine yeniden kullanılmaktadır ve bu da çevreye etki etmektedir.  Sadece restorasyon sırasında değil aynı zaman bina yıkım işleminde tarihi yapıları koruyabilirsiniz. Firmamızdan hizmet alabilirsiniz.

Paylaş: