BİNA YIKIM MAKİNELERİ

BİNA YIKIM MAKİNELERİ

BİNA YIKIM MAKİNELERİ

Yapılan işe uygun özel makina ve aletler kullanılmalıdır. Bu makinaların binanın yapısına uygun olması gerekir. Bina yıkım makineleri arasında yer alan birçok çeşit makine vardır. Küçük yapıların yıkılması büyük binalara göre oldukça kolaydır. Fakat özellikle büyük binalar ve gökdelenler için özel makinalar kullanılması gerekir. Bina yıkım makineleri seçimi yıkım projesine göre gerçekleşir. Her binada yıkım işlemi başlamadan önce, maddi olarak değeri olan sökülebilecek bütün malzemelerin sökülmesi gerekir. Bu aşama, her bina için aynı olan yıkım aşamasından önce söküm ile yapılan aşamadır.

Binanın yıkım projesine ve büyüklüğüne göre mini makineler ile yıkım işlemi başlar. Bina yıkım sürecinde kullanılan makinalar ve yöntemler yapının özelliklerine ve uygulanacak tekniklere göre değişiklik gösterir.

El İle Yıkım Tekniği

Küçük yapılar genellikle el ile yıkılabilir durumda olmaktadır. Elle yıkım mülk sahibinin veya firmanın uygun görmesi ile gerçekleşir. Her yıkım işleminde olduğu gibi önce geri dönüşüm malzemeleri sökülür. Elle yıkım işlemi genellikle onarım sırasında tercih edilir. Elle yıkım, zaman kaybı ve fazla iş gücü nedeniyle tercih edilmez. Genellikle makinaların giremediği alanlarda elle yıkım işlemi tercih edilir fakat can güvenliği açısından risklidir. Elle yıkımda kullanılan malzemeler (elektrikli kırıcılar, balyoz, kompresörlü aletler vb. tercih edilir.

Makine İle Yıkım Tekniği

Makine ile yıkım işlemi, elle yıkım işlemine göre oldukça hızlı sonuç aldıran bir yöntemdir. Yıkım işleri bu yöntem ile daha uygun fiyatla yapılabilir. İş gücü tasarrufu sağlar. Bina yıkım makineleri binaya uygun seçilmesi gerekir. Gerekli yüksekliklere ulaşabilecek ölçülere sahip olması, yıkım proje için gerekli olan makinelerin olması ve kullanmayı bilen uzman kişilerin olması gerekir. Makine ile bina yıkım işlemi sırasında yöntemlere göre çeşitli cihazlar bulur.

Halk arasında çene olarak söylenen uzun erişimli yıkım makinesi en çok tercih edilen makinedir. Daha sonra ekskavatörler gelir. Daha spesifik işlerde de, delme ve kesme yöntemleri için elmas tel testere, karot, beton kesme makinası, elektrikli kırıcı gibi aletlere ihtiyaç duyulur. Delme ve kesme işlemi için bu makinalar oldukça sık kullanılır. Ayrıca kısıtlı alanlarda rahat kullanım sağlar.

Robotlar ve uzaktan kumandalı makinalar ise kullanılan bir diğer yöntemdir. Bu işlem, iş güvenliği açısından oldukça risksiz bir yöntemdir. Oldukça güvenli olan bu yöntemde, kablolu ve kablosuz olan makineler ile yapılır.

Bina yıkım makineleri arasında en çok tercih edilen ve sadece profesyonel firmalarda bulunan makineler ise uzun erişimli yıkım makineleridir. 15- 18 metre yükseklikten daha yüksek olan binalarda kullanılır. Bu makineler 6-7 katlı binaların yıkılmasında kullanılır. Hız ve güvenlik sağlayan bu makineler, kesme, kırma ve ezme işleminde kullanılır. 

 

 

Paylaş: