DİNAMİTLE BİNA YIKIM

DİNAMİTLE BİNA YIKIM

DİNAMİTLE BİNA YIKIM

Patlama, bir binayı yıkmanın açık ara en etkileyici yöntemidir. Bununla birlikte, özel yapıları nedeniyle, yıkım projelerinin %1'inden daha azında patlamalar kullanılmaktadır. Patlama, bir binanın ana desteklerini yıkmak için patlayıcı kullanma işlemidir ve binanın içten dışa çökmesine neden olur.

Binalar iki yoldan biriyle patlatılır. Alan izin verirse, binanın sol sütunlarına patlayıcılar yerleştirilerek patlatıldığında yana düşmesi sağlanır. Kablolar genellikle binanın çökmesini kontrol etmek için kullanılır, bu da bu yöntemi daha güvenli bir seçenek haline getirir. Alan sınırlıysa, ikinci yöntem, binanın alt destek sistemine ve orta bölümlerine patlayıcıların yerleştirilmesini ve binanın kendi üzerine düşmesini içerir. Dinamitle bina yıkımı aslında patlayıcı kullanılmasıdır. Patlamalar, "patlatıcılar" olarak adlandırılan uzmanların bilgisini gerektirir ve genellikle kentsel alanlardaki büyük yapıları yıkmak için kullanılır. Başarılı bir patlama aşağıdaki adımları gerektirir:

Yıkım Sürecinin Planlanması

Plan incelemesi: Patlayıcılar, hangi alanların patlatılması gerektiğini belirlemek için bir binanın planlarını inceler.

Saha hazırlığı: Ekipler, yük taşımayan duvarları çıkararak, destek kolonlarını zayıflatarak ve daha az uçan döküntü ile daha temiz bir düşüş için kolonları çitle sararak sahayı hazırlar.

Patlayıcıları belirleme: Patlayıcılar, binanın malzemelerine göre bir patlayıcı seçer. Dinamitler şok dalgaları yayar ve en iyi beton kolonları yok etmek için kullanılır. RDX, çelik yapıları dilimlemek için kullanılır.

Patlayıcıları yükleme: Patlayıcılar, binanın daha küçük parçalara ayrılmasını kolaylaştırmak için genellikle destek sütunlarında ve birkaç üst katta sütunlara delinir.

Zaman patlaması: Patlayıcılar önce bir elektrik yükü oluşturur. Akım tel üzerinden gönderildiğinde, yanıcı maddeyi ısıtır ve tutuşturur, ana patlayıcıları tetikler. Patlayıcılar, patlamaları geciktirmek için yavaş yanan malzemeleri ayarlayarak patlamalarını zamanlayabilir.

 

Neden Yıkım Gerekir

Tadilat ile ideal sonuçları elde edememek i evinizin yıkılmasının gerektiğini görebilirsiniz. Profesyoneller, istenmeyen veya zaman zaman güvenli olmayan tüm unsurları kaldıracak ve yeni binanız için yer alçacıktır. Projenizin amacını oluşturmadan önce enkazı kurtaracak, geri dönüştürecek veya imha edecekler. Her biri farklı bir kurulum ve inşaata sahip olduğundan, bina yıkımının maliyeti binalar arasında büyük farklılıklar gösterir. Sonuç olarak daha iyi alana kavuşmak ve hasarlı binadan kurtulmak için dinamitle bina yıkım hizmeti alabilirsiniz.

Paylaş: