BİNA YIKIM İŞLERİ FİYATI NE KADAR

BİNA YIKIM İŞLERİ FİYATI NE KADAR

BİNA YIKIM İŞLERİ FİYATI NE KADAR

Ülkemizde inşaat sektörü oldukça geniş bir yatırıma ve alana sahiptir. Özellikle yapım işlerinin, hızlı büyümesi ve en büyük ekonomik gelir kapılarından biri olması dikkat çeken bir özelliğidir. Yapım işlerindeki iş kalemlerinin fazlalığı, yıkım işlerinde ve geri dönüşümde yoktur. Ülkemizde son on yıla kadar öncelik yapım işlerine verilmiştir. Son on yıl içerisinde dönüştürme amacı ile yıkım işlemine verilen önem artmıştır. İnşaat yapım fiyatlarının yüksek olması bina yıkım işleri fiyatı hakkında sorular barındırıyor. İnşaat yapım işleminin tersine yıkım işlemi daha ekonomiktir. Bunun en büyük nedeni zaman bakımından daha kısa sürede bitmesi ve iş gücü tasarrufudur.

Bina yıkım işleri fiyatı net bir fiyat aralığı yoktur. Genel hatları ile yıkım fiyatını etkileyen birkaç faktör bulunur bu faktörler bina yıkımında çıkan genel giderlerdir.

  • Sökümden çıkacak değerlendirilecek malzeme miktarı
  • İdari izin maliyeti,
  • Yıkımdan çıkacak hurda miktarı
  • Komşu binalara ve insan yoğunluğuna yakınlığı
  • Enkaz taşıma maliyeti. (Binanın büyüklüğü, bulunduğu yer, kaç katlı olduğu, nasıl yıkılması gerektiği, molozunun büyüklüğü)

Her bina yıkımında bu işlemlerin yapılması ile maliyeti çıkar. Diğer etkileyen husus binanın metrekaresi, konumu, dayanaklığı binayı etkiyen faktörlerdir. Binanın patlayıcı ile kılması ise maliyeti etkileyen diğer hususlardan biridir.

Enkazın Ayrıştırılması ve Döküm Yerine Nakli

Bina yıkım işleri fiyatları etkileyen diğer bir husus ise enkazlarını temizlenmesidir. Binanın yıkım işleminden sonra ortaya çıkan atıkların yönetmelik dahilinde atılması gerektirmektedir. Belediyelerin belirlediği hususlarda atık maddeler ayrışılmalı ve zararlarına göre imha yöntemleri uygulanmalıdır. Bu atıklar geri dönüşüme ait ise geri dönüşüm noktalarının kurulması gerekir. Ayrıca atıkların taşınması ve dökülmesi için gerekli izinlerinde alınması gerekir. Atık maddeler bir yerden başka bir yere nakledilirken, nakledilecek yer, döküm yeri ve yol için izin alınması gerekir.

Çevreye ve insan sağlığına zarar verecek atıkların doğru şekilde enkaza dönüştürülmelidir. Bu işlemlerin izin alınarak yasal olarak yapılması gerekir. Bina yıkım işleri fiyatı ekonomik olmasına rağmen fazla idari işlem gerektirir. Yapı yıkımı sadece bina yıkımdan ibaret değildir. Bu işlemler profesyonel bir firma ile rahatlıkla ve hızlı bir şekilde yapılması mümkündür. Bundan dolayı yıkım işleri firmasının seçiminde, profesyonel ekibe sahip olması belirleyicidir. Bina yıkım firması seçerken önceden yapılan projeler incelenmelidir.

Paylaş: