GÜLLE İLE BİNA YIKIM

GÜLLE İLE BİNA YIKIM

GÜLLE İLE BİNA YIKIM

Yıkım, muhtemelen inşaat işlerinin en ilginç kısımlarından biridir. Daha fazla yapı inşa ettikçe ya güvenlik nedenleriyle ya da yeni binalara yer açmak için eskilerini yıkmamız gereken bir nokta geliyor.

Yıkım, bir binanın önceden planlanmış veya kontrollü yöntemlerle sökülmesi işlemi olarak tanımlanabilir. Bununla birlikte, yıkımda bir gülleyi savurmaktan daha fazlası vardır, enkaz, hava koşulları, malzemeler, kütle ve fizik ile çalışan yüksek eğitimli uzmanları içerir. Yöntemler, yıkılmakta olan binanın türüne göre muhasebeyi değiştirir. Gülle ile bina yıkım sık karşılanmaz çünkü genellikle daha kontrollü yöntemler denenir.

Ön Yıkım Süreci

Bir yıkım gerçekleştirilmeden önce, uzmanların birkaç farklı faktörü göz önünde bulundurması gerekir. Her proje için bir yıkım süreci özelleştirilmiştir ve tipik olarak aşağıdaki adımları içerir.

 

Bina araştırması: Uzmanlar, malzemeler, bina kullanımı, inşaat yöntemi, durum, drenaj koşulları, trafik koşulları, bina kodları ve komşu topluluklar gibi bir binanın farklı özelliklerini inceler. Bu parametrelerin incelenmesi, en iyi yıkım yöntemini belirlemeye yardımcı olacaktır.

Tehlikeli maddelerin uzaklaştırılması: Asbest mineralleri, radyoaktif maddeler, yanıcı maddeler ve petrol kirliliği gibi tehlikeli maddelerin yıkımdan önce binadan uzaklaştırılması için uzman personel görevlendirilir.

Yıkım planı: Uzmanlar, yıkıma neyin dahil olacağını, nasıl gerçekleştirileceğini, kullanılacak ekipmanı ve ne kadar enkazın temizlenmesi gerektiğini gösteren ayrıntılı bir plan hazırlar.

Güvenlik önlemleri: Şantiye çalışanları, denetçiler, operatörler ve mühendisler, yanıcı malzemeler ve gürültü ve toza maruz kalma gibi potansiyel tehlikeler konusunda uyarılır. Yıkım şirketi ayrıca uygun izinleri de sağlamalıdır.

Gülle ile Bina Yıkım

Gülle, yıkımın klasik simgesidir. Devasa bir çelik bilye bir vinçten asılır ve bir binayı yıkmak için iş yapan katıksız ağırlığı, ataleti ve yerçekimi ile bir binaya sallanır. Topu serbest bırakmak için birkaç yöntem vardır. Ya geri çekilip bırakılabilir, büyük bir yüksekliğe kaldırılıp düşürülebilir ya da dönen bir vinçten sallanabilir. Topun yörüngesi yapıyı kırdıktan sonra kontrol edilemediği için sallanma hassasiyeti gereklidir.

 

Gülle bir sarkaç gibi çalışır. Dinlenme halindeyken, top, büyük ağırlığında depolanmış yerçekimi potansiyel enerjisini içerir. Ağırlığı serbest bırakıldığında, enerji harekete dönüştürülür. Gerekli kuvvet miktarını yaratmak için vinç operatörü momentum yaratmalıdır. Yerçekimi topu çekerken, en yüksek hız noktasına sarkaç yayının alt noktasında ulaşılır. Böylece ağırlık daha yüksek bir noktadan serbest bırakılarak daha fazla hız elde edilir. Yıkım topu yıkımları nispeten ucuz ve hızlı olsa da, bu yöntem çok fazla enkaz, toz ve güvenlik tehlikesine neden olur. Sonuç olarak, günümüzde nadiren kullanılmaktadır. Firmamız ise güvenlik önlemlerini dikkate alarak her türlü yıkımı yapmaktadır.

Paylaş: