BİNA YIKIM MALİYETİ 2021 YILINDA NE KADAR

BİNA YIKIM MALİYETİ 2021 YILINDA NE KADAR

BİNA YIKIM MALİYETİ 2021 YILINDA NE KADAR

 

Bina yıkım maliyeti herkesin aklında var olan sorulardan biridir. Özellikle, kentsel dönüşüm ve riskli binaların yıkılması işlemlerinin hızlanması ile birlikte bina yıkım işlemine ilgi artı. Ülkemizde yıkım sektörü çok gelişmiş bir sektör değildir. Bundan dolayı yıkım işleminin fazla olması, özellikle bazı binalarda süre kısıtlamasının olması, kök firmaların yetişemeyeceği kadar iş yükü çıkartır. Çeşitli firmalarda ise fiyat tamamen ucu açıktır. Yıkım sektörüne yapılan yatırımlar bina yıkım maliyetinin artmasına neden olmuştur.

 Bina yıkım maliyetini etkileyen en önemli nokta ise hurdadır. Binanın içerisinde geri dönüşüm malzemesi oldukça fazla ise bina yıkım işlemi oldukça ucuza mal olur. Eğer geri dönüşüm malzemesi az olması durumunda, hurdanın bina yıkım maliyeti etkisi de az olur. Bina yıkım firmaları ile anlaşma yaparken hurda kısmının konuşulması ve anlaşılması gerekir. Bina yıkım aşamasından önce demirbaş eşyanın sökülmesi durumunda hurda maliyeti olarak sadece betonarmeden çıkacak hurda sayılır.

 Bina Yıkım Maliyetini Etkileyen Noktalar

İnşaat sektörü kolay bir sektör olarak görünse de yapım ve yıkım işlemlerinde birçok izin alınması gerekir. Bu izinlerin içerisinde enkaz, hafriyat ve gerekli şartların sağlanması gibi birçok husus bulunur. Bu hususlar bina yıkım maliyetini etkileyen yapılardır. (Bina yıkım aşamasında depolama, geri dönüşüme ayrılması gibi…).

İnşaat sektörü kolay bir sektör olarak görünse de yapım ve yıkım işlemlerinde birçok izin alınması gerekir. Bu izinlerin içerisinde enkaz, hafriyat ve gerekli şartların sağlanması gibi birçok husus bulunur. Bu hususlar bina yıkım maliyeti ni etkileyen yapılardır. Bina yıkım aşamasında depolama, geri dönüşüme ayrılması gibi birçok işlem bulunur. Bunlar bina yıkım maliyetlerini etkileyen unsurlar arasın yer alır. Maliyet hesaplama etkili olan kalemler şu şekilde sıralanabilir,

  • Şantiye kurulumu,
  • Yıkım alanın hazırlanması,
  • İşçilik,
  • Ekipman hazırlanması,
  • Makine,
  • Nakliye,
  • Tasfiye
  • Geri dönüşüm ve ayrıştırma,
  • Yasal izin maliyeti,
  • İdari maliyet olarak sarılanabilir.

Ayrıca binanın yıkılması patlayıcı kullanılması, demirli veya demirsiz bina olması, kat sayısı bina yıkım maliyeti ni etkileyen hususlar arasında yer alır. Bina yıkım maliyetleri genellikle tek brüt bir fiyata sahip değildir. Birçok faktör göz önüne alınır. En makul sistem firmalardan fiyat talep etmektir. Bu konuda dikkat edilmesi gereken nokta ise taşıma ve depolamadır. Bina yıkım sırasında çıkan enkazın taşınması gidecek yer birim fiyatına göre çıkartılır. Ayrıca makinelerin taşınmasında bina uzaklığında etkili fiyat alırken genel fiyattan ziyade yıkım işleminin yapılacağı yapının konumuna göre fiyat alınması önerir.

Paylaş: