BİNA YIKIM FİRMALARI ARASINDA SEÇİM NASIL YAPILIR?

BİNA YIKIM FİRMALARI ARASINDA SEÇİM NASIL YAPILIR?

BİNA YIKIM FİRMALARI ARASINDA SEÇİM NASIL YAPILIR?

Farklı nedenlerden dolayı bazı binaların yıkılması gerekir. Ülkemizde çoğunlukla bina yıkımları yeni projeler için ve depremden hasar gören binalar için tercih edilir. Bina yıkım işlemi için bina yıkım firmaları ile anlaşma sağlanması gerekir. Böyle durumlarda bina yıkım firmaları arasında seçim yapmakta zorlanabilirsiniz. Öncelikle belirtmek gerekir ki, bina yıkım işleminde bazı dikkat edilmesi gereken durumlar mevcuttur. Bundan dolayı bina yıkım firması profesyonel olduğu kadar yol gösterici olması gerekir. Bina yıkım işleminin nedenlerinden bazıları yasal haklar getirir. Bunlardan yararlanabilmeniz için bina yıkım firmalarının size yol gösterici olması gerekir.

Bina yıkım firmaları arasında seçim yaparken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta süredir. Özellikle depremden hasar gören binalar veya riskli binalar için verilen sürede binanın yıkılması ve enkazın kaldırılması gerekir. Anlaşma sağlanırken verilen süre bazında yıkım işlemini gerçekleştirmesi önem teşkil eder. Diğer bir husus ise güvenliktir. Bina yıkım işlemi yapım işlemi kadar teknik bilgi ister. Profesyonel kişiler tarafından önlemlerin alınması teknik incelemelerin yapılması gerekir. Herhangi bir aksilik çıkması durumunda mülkiyet sahibi başlıca başvurulacak kişi olduğu için firmasını iyi seçmesi gerekir.

 Bina Yıkım İşleminde Firmanın Yapması Gerekenler

Bina yıkım firmaları, yıkım işlemi yaparken öncelikle binanın konumu, risk durumu ve komşu binaları incelemesi gerekir. Binanın konumu bina bitişik nizam ve çevre yapılarda riskli ise riskli bölgede ise çevrede daha fazla önlemlerin alınması gerekir. Bu işlem sağlanmaz ise bitişik binalarda çöküntüler meydana gelebilir. Yıkım projesinde binaların risk durumununda hazırlanması gerekir. Bina risk durumu, yıkım projesi için hazırlanması gereken bir analizdir. Komşu binaların risk durumu ile yıkılacak bina bağlantısı da önemlidir. Bina yıkılırken komşu binaların yıkılması söz konusu olabilir. Bunlar öncelikle dikkat edilmesi gereken durumlardır. Bina yıkım firmaları yıkım işleminde bunlara dikkat etmelidir.

  • Geri dönüşüm malzemeleri ayırmak ve sürdürebilirliğini sağlamak,
  • Gerektiğinde Çevreye geçici güçlendiriciler koymak,
  • Enkazı kaldırmak ve yeni projeler için kullanışlı hale getirmek,
  • Yıkım işleminde önlemler almak,
  • Toza karşı önlemler almak,
  • Yıkım sırasında düşebilecek parçaları sökmek,
  • Geri dönüşüm sağlanabilecek parçaları sökmek,
  • Elektrik, su doğalgaz kaçaklarına karşı önlem almak.

Bina yıkım firmalarının yapması gereken işlemler arasında yer alır. Bina yıkım firması seçerken bu hizmetleri sağlayıp sağlamadığı anlaşma şartlarını dikkate almanız önerilir. Bina yıkım firmaları arasında seçim yaparken önceki projelerinin incelenmesi ve kontrolsüz yıkım yapmamasına dikkat etmeniz önerir. Bu sayede sorunsuz bir yıkım işlemi yapılabilir. Bina yıkım firmasının idari izinleri alması noktasında dikkatli olunması gerekir. Sadece yıkım hizmeti değil aynı zamanda enkaz taşıma ve geri dönüşüm izinlerinin olması önem arz eder.

 

Paylaş: