BİNA YIKIM BİRİM FİYATI

BİNA YIKIM BİRİM FİYATI

BİNA YIKIM BİRİM FİYATI

Ülkemizde depreme hazırlık ve kentsel dönüşümün getirilerinden dolayı fazla sayıda bina yıkım işlemine ihtiyaç duyulmuştur. İnşaat sektöründe, yıkım kısmı son yıllarda gelişmeye başlayan bir daldır.  İnşaat sektörümüz genellikle yapım işlemi ile ilerime kaydetmiştir. Yıkım işlemi yeni yeni gündeme gelmeye başlamış ve düzen kurulamamıştır. Bundan dolayı bina yıkım firması sayısı az ve profesyonel hizmet sunan firma sayısı daha azdır.  Yıkım işlemine duyulan ihtiyacın artması ile bina yıkım birim fiyatı merak edilen hususlar arasında yer alır. Bina yıkım işleminde tek düze bir fiyat yoktur.  Her yapıya özgü bir yıkım planı sunulur. Bina yıkım planına göre, bina yıkım fiyatı ortaya çıkar.

Bina Yıkım Projesi ve Maliyeti

Yapı yıkılmadan önce, yapım aşamasındaki gibi bir proje ortaya çıkar. Bu proje bazında, binanın nasıl yıkılması gerektiğine karar verilir. Örnek vermek gerekirse, patlayıcı ile yıkılması planlanan binaların yıkım fiyatı daha çok çıkar. Patlayıcı maliyetinin yüksek olması bu durumda etkilidir. Diğer bir durum binada betonarme veya asbest olup olmamasıdır. Özellikle asbest eski binalarda kullanılan kaliteli bir yalıtım malzemesi olsa da kanserojen madde olması özel söküm uzmanına ihtiyaç duyulmasına neden olur. Bundan dolayı bina yıkım birim fiyatı oranı etkilenir.

Geri Dönüşümün Bina Yıkımına Katkısı

Firmaların tercih ettiği bir yöntem olan geri dönüşüm, binanın yıkım maliyetini ciddi anlamda düşürmektedir. Geri dönüşüm ayrıştırma işlemi yıkılacak her yapıda yapılması gereken bir işlemdir. Geri dönüştürülecek ürünün fazla çıkması durumunda, hurdalar sayesinde bina yıkım birim fiyatı çok fazla düşebilir. Binanın taşınmazlarının binada kalması, bina elektrik tesisatı, çelik kapılar, kalorifer tesisatı ve PVC pencereler gibi malzemelerin kullanılabilir olması geri dönüşümde katkı sağlar. Bundan dolayı firmaların masraflarını karşılayarak maliyetinin düşmesine sebep olur.

Bina yıkım birim fiyatı etkileten diğer husus ise yapıda kullanılan beton kalitesidir. Betonun kalitesinin yüksek olması yıkımı zorlaştıracağı için yıkım yöntemi değiştirmek bile gerekebilir. Yıkım yönteminin değişmesi ya da fazladan ekskavatörler kullanılması maliyeti etkileyen faktörlerden birisidir. Genel olarak yapının yüksekliği, kat sayısı, metrekaresi, konumu yapının birim fiyatında önemli yere sahiptir. Bina yıkım birim fiyatı alırken dikkat edilmesi gereken nokta sizin yapınıza özgü fiyat alınması gerektiğidir.

Paylaş: