2021’DE BİNA YIKIM MALİYETİNİ NELER BELİRLİYOR?

2021’DE BİNA YIKIM MALİYETİNİ NELER BELİRLİYOR?

2021’DE BİNA YIKIM MALİYETİNİ NELER BELİRLİYOR?

 Bina Yıkımına, ülkemizde son zamanlarda artan nüfus ve buna bağlı olarak gerçekleşen kentsel dönüşüm gibi faaliyetlerin etkisiyle ihtiyaç artmıştır. MTKA İnşaat olarak, yıkım süresi boyunca hem sizin hem de yıkılacak binanın etrafındaki binalarda, bina sakinlerininde içinin rahat edeceği bir hizmet sağlamış oluyoruz. Yıkım işlemine başlamadan önce, binanın ve bölgenin bütün incelemelerini yapıyor ve ona göre plan oluşturarak, oluşabilecek bütün riskleri sıfıra indirmiş ve size güvenli bir hizmet sağlamış oluyoruz.

 

 Bina yıkım maliyetleri gerek dalgalanan döviz gerekte kullanılan araçlarının faaliyetlerinin her yıl değişiklik göstermesi nedeniyle, bir yıl önceki yıla göre değişiklik göstermektedir. Bu fiyat dalgalanmalarını etkileyen genel ve özel faktörler şunlardır:

 

-Güncel yıkım maliyetleri

-Bina sahibinin ekonomik gücü ve arzu edeceği ek faktörler

-Molozların geri kazanıma elverişliliği

-Yasal düzenlemeler

-Binanın bulunduğu bölge (şehir içinde mi yoksa açık bir arazide mi gibi)

-O yıla bağlı işçilik maliyetleri

-Yıkılacak binanın şekli

 

 2021 yılında, özellikle bu yıl Covid-19 Pandemisi’nin de ortaya çıkmasıyla Bina Yıkım Maliyetlerinde eşi benzeri görülmemiş bir sıçrama yaşanmıştır. Bu sıçrama ve bazı yıllardaki maliyet düşüşlerini etkileyen temel ve ek faktörler:

 

Bina Yıkımında Maliyetleri Belirleyen Temel Faktörler

 

 Bina Yıkım Maliyeti, yapılacak yıkım işinin büyüklüğüne ve yıkım şirketinden istenecek ek işlere göre değişim göstermektedir. Ancak fiyat teklifi verilmeden ilk önce müşterinin cevaplaması gereken bir 3 farklı faktör vardır.

 

1) Yıkım Yapılacak Binanın Alan Büyüklüğü:

 

 Bina Yıkım Maliyetini en fazla etkileyen faktörlerden birisidir. Müşterinin isteyeceği alanın büyüklüğü,

-1.500 m² ile 10.000 m² arasında (küçük binalar, köy evleri, müstakil ev gibi) bir alan,

-10.000 m²’nin üzerinde (büyük binalar, apartman, plazalar, alışveriş merkezleri gibi) bir alan olmak üzere 2 farklı duruma göre belirlenmektedir.

 

2) Alınması Gereken Yıkım İzinleri:

 

 Yasalara göre Bina Yıkımı yapılıyorken, gerekli birimlerden yıkım izninin alınması zorunludur. Eğer siz yapılması gereken başvuruların nasıl yapılacağını bilmiyor ya da bu prosedürle vakit kaybetmek istemiyorsanız biz MTKA İnşaat olarak sizin için yıkım izinlerini alabiliriz. Bu sayede herhangi bir prosedür ile uğraşmak zorunda kalmazsınız.

 

 Bina Yıkımı Maliyetlerini Belirleyen Ek Faktörler

 

 Bina Yıkım Maliyeti, temel faktörler haricinde, sizin ek olarak isteyeceğiniz işlem ve işlere göre de belirlenmektedir. İşte Bina Yıkım Maliyetini etkileyen bazı ek faktörler,

->Asbest Kaldırma (eski tip binalarda kullanılan, riskli ve ölümcül sonuçlara yol açabilecek ısıya, aşınmaya ve kimyasal maddelere karşı oldukça dayanıklı kanserojen bir maddedir)

->Bina Yıkımı için gerekli ortamın sağlanması

->Yıkım sonrası çıkan molozların kullanılacak maddelerinin ayrıştırılma(seçici yıkım) işlemi

->Arta kalan, kullanılmayacak molozların ise yüklenmesi ve nakliye işlemi bunlardır.

 

  Yukarıdaki temel ve ek faktörler, genel olarak hepsi hesaplandığında bütçenize uygun bir maliyet ortaya çıkacaktır. MTKA İnşaat olarak Covid-19 döneminin sağlık koşullarına uygun bir çalışma sunarken, deneyimli personellerimizle sizleri memnun edecek türden bir hizmet sunuyoruz.

Paylaş: